Jak wygląda trening ultramaratonki?
Jak dobrze przygotować się do ultramaratonu?
Cześć.
Temat przygotowania do ultramaratonu jest obszerny i przede wszystkim bardzo indywidualny. Każdy z Nas jest inny, ma inne życie, zobowiązania, możliwości. Każdy ma też inne ciało.
W tym wpisie opowiem Ci na co ja zwracam szczególną uwagę i co jest dla mnie najważniejsze. Jestem pewna, że wyciągniesz dla siebie sporo cennych informacji.
Przeczytaj, a gdy uznasz ten wpis za wartościowy podziel się nim w swoich kanałach, np. na Facebook, Linkedin, e-mail. Pod artykułem zamieściłam przyciski, aby ułatwić Tobie udostępnianie.
Jak przygotowuję się do najtrudniejszego ultramaratonu, w jakim brałam udział?
Do mojego ultramaratonu, jakim jest bieg dookoła całej Polski przygotowuję się już od kilku lat. Dla jednych to długo, dla innych krótko. W mojej opinii całkiem krótko. Bieg na dystansie ponad 4000 km to bardzo wymagający ultramaraton i nawet jeśli jest się ultrasem to potrzeba sporo czasu, aby nauczyć ciało biegać długie dystnase każdego dnia.
Ciebie prawdopodobnie może interesować jak przygotować się do jednego ultramaratonu, niekoniecznie do 49 długich biegów dzień po dniu, jak w moim przypadku. Pamietaj, że zasady jakie opisuję są takie same niezależnie, czy przygotowujesz się do jednego ultra, czy do kilku dni biegu.
Aby ciało bezpiecznie przygotowało się do dystansu ultra potrzebujesz zwyczajnie czasu, cierpliwości, mądrego i bezpiecznego planu treningowego-żywieniowego i działającej głowy.
Te trzy rzeczy:
- czas
- plan treningowo-żywieniowy
- działająca głowa, czyli cały mental
to kluczowe aspekty o jakie musisz zadbać.
Każdy z nich będę poruszała wielokrotnie na tym blogu. Zapisz się do newslettera jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach. Dzięki temu będziesz pewna/pewny, że otrzymujesz ode mnie moje doświadczenie na bieżąco.
Jak ja podeszłam do mojego ultra w kontekście czasu?
Na początku, gdy już wiedziałam, że chcę obiec Polskę wyobraziłam sobie co będzie mi niezbędne, abym ją obiegła. Wyszło mi, że sprawne i silne ciało, umiejętność nawigowania się w terenie i ogarnięcie całej logistyki, z żywieniem i nawadnianiem włącznie.
Brzmi znajomo?
Dokładnie.
Te rzeczy są w każdym biegu na dystansie ultra.
Zobaczyłam w jakiej sprawności jest moje ciało. Ile i jak biegam, jaką mam siłę i jak się czuję na myśl o biegu na ponad 4000 km. Powiem Ci, że nie mając trenera było to mega trudne tak subiektywnie przed sobą przyznać się do swojego poziomu wytrenowania.
Oszacowałam też co będzie mi potrzebne, jak powinnam biegać, aby być w stanie przebiec średnio 82 km każdego dnia, przez 49 dni.
Etapem kolejnym było trenowanie, uczenie się siebie i robienie testów, czyli biegów pośrednich takich jak bieg dookoła Gdyni, czy bieg dookoła Polski.
Czas jaki wstepnie oszacowałam okazał się za krótki. Pech na treningu i musiałam przełożyć o cały rok swoje plany, Dziura, której nie zauważyłam i w konsekwencji naderwane więzadło wystarczyło, abym nie podjęła próby biegu na ponad 4000 km. Dla mnie to był czas na dokładniejszą analizę i mentalu, i finansów, i sprawności ciała. Wiem, że rok temu nie byłam gotowa na taki dystans, szczególnie finansowo. Czy jestem gotowa teraz? To się okaże już między 15.06.2024, a 2.08.2024 – to termin biegu dookoła Polski.
Także, aby przygotować się do biegu ultra pottrzebujesz cierpliwości i czasu. Nie pośpieszysz przygotowań, bo ciało się o swoje upomni. Prędzej, czy później za zbyt szybkie postępy każdy płaci. A ja chcę biegać do końca życia i chcę też, aby było mega długie to moje życie. Dlatego tak mocno podkreślam cierpliwość i czas.
Gdybym kiedyś o tym wiedziała nie popełniłabym pewnie wielu błedów. Ale nie wiedziałam. Wyciąnęłam mnóstwo lekcji z tych moich pomyłek, mnóstwo bólu i sporo łez.
Ucz się na moich błedach i bądź cieprliwa/cierpliwy w swoich przygotowaniach do ultramaratonu.
Zostaw swój komentarz pod tym wpisem. Napisz, czy przygotowujesz się do jakiegoś startu? Jaki to dystans? 10 km, czy może ultramaraton?
Ściskam, Wiolka
ultramaratonka